Jeśli chcesz zaakceptować rzeczywistość, poprawić komfort życia w czasie choroby, rozpocząć proces samoleczenia, dać wsparcie osobie chorej…

Choroby psychosomatyczne – określenie na choroby somatyczne (fizyczne), w powstaniu których biorą istotny udział czynniki psychologiczne (głównie emocjonalne).

Emocje przyczyniające się do powstania chorób psychosomatycznych to: sytuacje konfliktowe, frustracje czy gniew, zwłaszcza jeśli są tłumione i przeżywane wielokrotnie.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia choroby psychosomatyczne to:

„choroby przebiegające albo pod postacią zaburzeń funkcji, albo zmian organicznych dotyczących poszczególnych narządów czy układów, w przebiegu  których czynniki psychiczne odgrywają istotną rolę w występowaniu objawów chorobowych, ich zaostrzeniu i zejściu choroby”.

Do typowych chorób psychosomatycznych zalicza się:
– alergie
– astma oskrzelowa
– choroba niedokrwienna serca
– choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
– cukrzyca
– nadciśnienie tętnicze
– nadczynność tarczycy
– atopowe zapalenie skóry
– zaburzenia odżywiania np. niektóre postacie otyłości
– zapalenie jelita grubego
– migreny
– zaburzenia snu

Choroby psychosomatyczne są wynikiem niewyrażonych, tłumionych lub przeżywanych wielokrotnie emocji takich jak: złość, lęk, frustracja i smutek. A w przyrodzie nic nie ginie…
Emocje, których nie wyrażamy zostają w ciele i ujawniają pod postacią różnych dolegliwości i chorób.
Związek pomiędzy dolegliwościami, na jakie chorujemy, a tym, co się dzieje w naszym życiu emocjonalnym jest bardzo silny. Dolegliwości nasilają się w okresach zwiększonego napięcia i stresu. Jednak ciężko jest postawić sobie diagnozę „moja choroba ma podłoże inne niż fizyczne lub nie tylko fizyczna”.
Może przekonają Cię badania wskazujące długą listę wyżej wymienionych chorób, których przyczyn dopatrzono się w psychice człowieka. Może ciężko jest w to uwierzyć i zaakceptować, ale nowotwór, czy SM w większości przypadków również jest chorobą psychosomatyczną.
Jako osobisty trener pomogę Ci przejść przez chorobę dając odpowiednie wsparcie. Możesz świadomie i z ulgą zaakceptować rzeczywistość, poprawić komfort życia w czasie choroby, rozpocząć proces samoleczenia. Zapraszam do kontaktu, nie zwlekaj, szkoda Twojego zdrowia.

Zapraszam do kontaktu także rodziny osób chorych. W trakcie sesji dowiesz się, jak wspierać osobę chorą, jak nie zwariować, gdy ktoś bliski umiera, co zrobić, aby jak najowocniej spędzić ostatnie chwile życia z bliską osobą i jak się tym cieszyć.


AKADEMIA ZDROWIA Ukryte Skrzydła
tel. 531 519 138
weronikakapri@interia.pl